Toshiba dodaje kolejne dyski SSD z 3D NAND

Toshiba dodaje kolejne dyski SSD z 3D NAND do swojej linii produktów konsumenckich. Żaden produkt nie jest bezpośrednim zamiennikiem jednej z jego obecnych dysków SSD dla konsumentów, zamiast tego nowe RC100 i XS700 rozszerzają się na nowe segmenty rynku dla Toshiby. Oba dyski są wyposażone w 64-warstwową pamięć flash Toshiba 3D BiCS 3 TLC.

dane dyskuNowy RC100 NVMe SSD jest pochodną konsumencką BG3 BGA SSD dla rynku OEM. Jako podstawowy dysk SSD typu DRAMless NVMe z połączeniem PCIe x2, RC100 należy do nowej kategorii budżetowych dysków SSD NVMe o minimalnej cenie wyższej niż dyski SATA SSD z głównym napędem. Konkurencją będzie Intel 600p i rosnąca liczba produktów opartych na sterownikach Phison E8 lub Silicon Motion SM2263XT. Podobnie jak BG3, Toshiba RC100 jest produkowany jako pojedynczy pakiet BGA 16 mm na 20 mm, integrujący kontroler SSD i pamięć flash NAND. Aby umożliwić dostęp do aktualizacji dla majsterkowiczów lub kompilacji systemu, RC100 jest montowany na kartach M.2 2242 krótszych niż karty 2280, które są używane przez większość dysków SSD M.2, ale nadal jest szeroko obsługiwany przez wiele laptopów i płyt głównych. (BG3 dostępny na jeszcze mniejszej karcie M.2 2230, ale Toshiba ustaliła, że zbyt mała liczba systemów konsumenckich może uwzględniać wymianę na rynek wtórny w tym rozmiarze).

Ponieważ RC100 łączy się z systemem hosta tylko przez dwa kanały PCIe zamiast czterech, jego złącze jest wycięte pod kątem instalacji w gniazdach M.2 typu M lub typu B, zamiast tylko typu M używanego do dysków SSD obsługujących połączenie PCIe x4. To sprawia, że ??RC100 trudno odróżnić wizualnie od dysku SSD M.2 SATA i będzie on mechanicznie zgodny z gniazdami SATA M.2, które mogą nie zapewniać żadnej łączności PCIe.

Pomimo braku pełnego połączenia PCIe x4, jakie zapewniają wysokiej klasy dyski SSD NVMe, połączenie x2 Toshiby RC100 jest wystarczające, aby oferować dwa razy szybsze transfery danych niż dyski SSD SATA. Dowolne prędkości dostępu do RC100 są tylko trochę wyższe niż dyski SSD SATA, ale RC100 osiąga te prędkości pomimo tego, że jest dyskiem SSD bez pamięci, dzięki funkcji bufora pamięci hosta (HMB) NVMe. W przypadku użycia z obsługiwanym sterownikiem NVMe – albo wbudowanym w system Windows 10, albo sterownik Toshiba będzie dostarczał dla wcześniejszych wersji systemu Windows – RC100 będzie domyślnie używał 38 MB pamięci DRAM systemu hosta do buforowania informacji mapowania dysku, o których przechowywane są adresy bloków logicznych, w których znajdują się fizyczne lokalizacje żetonów. Ten bufor 38 MB jest wystarczający do buforowania metadanych dla około 32 GB miejsca na dysku, umożliwiając RC100 radzenie sobie z codziennymi obciążeniami z niemal taką samą prędkością jak porównywalny napęd z własną pamięcią DRAM. Przypadkowy dostęp do znacznie większej części dysku nadal będzie wskazywał charakterystyczny hit wydajności dysku DRAMless SSD, ale nie będzie to miało większego znaczenia dla docelowej grupy RC100. Funkcja HMB jest opcjonalna, a RC100 jest w pełni funkcjonalny z systemami, które nie obsługują lub nie obsługują HMB, ale z mniejszymi prędkościami (głównie dla losowych operacji we/wy).

dysk SSD xs700Oprócz tego, że RC100 jest bardziej kompaktowy i bardziej przystępny cenowo niż większość dzisiejszych dysków SSD, to także zapewnia on większą wydajność energetyczną. Brak kontrolera DRAM lub kontrolera DRAM pozwala zaoszczędzić sporo energii nawet po uwzględnieniu nieznacznie zwiększonego ruchu PCIe, gdy używany jest HMB. Pozostałe dyski SSD testowane przez firmę Toshiba za pomocą technologii BiCS 3 3D TLC NAND oferują dużą wydajność energetyczną i oczekujemy, że RC100 będzie podążał za tym przykładem.

Toshiba XS700 jest ich pierwszym przenośnym dyskiem SSD i jest czymś w rodzaju „ja też” – ponieważ prawie każdy już robi dyski USB, które wewnętrznie używają istniejącej konstrukcji SATA SSD z mostem USB. Toshiba XS700 będzie korzystać z połączenia USB 3.1 Gen 2 ze złączem typu C i będzie dostarczana z adapterem typu A.

Ponieważ jest wewnętrznie SSD SATA 6 Gb/s, XS700 nie będzie mógł korzystać z pełnej szybkości łącza 10Gbps łącza USB, ale żaden z nich nie może obsługiwać większości przenośnych dysków SSD: do tej pory nikt nie stworzył natywnego kontrolera USB SSD 10 Gb/s i niewiele firm było gotowe ponieść koszty projektowania macierzy RAID SATA, co jest wciąż dość małym segmentem rynku. Toshiba nie powiedziała, jakiego kontrolera SATA używa w XS700, ale najprawdopodobniej jest to ten sam kontroler DRAMless używany w TR200. Flash jest tym samym 64-warstwowym BiCS 3 3D TLC używanym w RC100 i TR200.

Toshiba XS700 będzie początkowo dostępna tylko w pojemności 240 GB, ocenionej na 530 MB/s odczytów i 480 MB/s zapisów. Obudowa napędu ma wymiary 95 x 75 x 11 mm i waży 90 g.

RC100 i XS700 są zaplanowane na wiosnę. Firma Toshiba nie ogłasza dziś cen, ponieważ spodziewa się, że ceny na całym rynku dysków SSD ulegną zmianie, ponieważ większość producentów NAND produkuje wolumen 3D NAND, a niedobory w branży zbliżają się do końca. Toshiba planuje uruchomić RC100 i XS700 w konkurencyjnych cenach, kiedy będą wysyłane. Po ogłoszeniu tych dwóch produktów jedynym segmencie dysków SSD dla klientów, który Toshiba nie przeniósł się do 3D NAND, jest zaawansowana seria NVMe RD. RD400 ma być zamiennikiem, a niedawno ogłoszony OEM SSD XG5-P będzie dobrym punktem wyjścia. Ale jeśli Toshiba zaczeka do połowy 2018 r., Aby ogłosić nowy dysk SSD wysokiej klasy, prawdopodobnie pojawi się z nowszym (i prawdopodobnie szybszym) kontrolerem, niż używa seria XG5.

 

Bez kategorii

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.