Samsung pokazuje Z-SSD z nowym Z-NAND

Jako osoba która może się uzależnić od dogłębnych dyskusji na temat najnowszych technologii, bez należytej kontroli i uwagi ja mogę łatwo wpaśc do jamy technologii przechowywania danych. Jest wiele tego, czego można się nauczyć i o czym dyskutować, od bitów przechowywania poprzez hierarchię pamięci podręcznej określonej przez oprogramowanie. W ciągu ostatnich dwóch lat, o ile nie mieszkasz na odludziu, trudno było nie zauważyć zainteresowanie technologią 3D Xpoint od Intela. Zapowiedziane jako znaczne utrudnienie na rynku przechowywania danych i uchodzące za skrzyżowanie DRAM i SSD jako rodzaj stałego przechowywania danych, poświęcono mu wiele artykułów o potencjalnym zastosowaniu 3D XPoint. Mimo tego wszystkiego i obietnic, że partnerzy Intela Super 7 są już w drodze do oszacowania swego sprzętu w centrach danych, nadal czekamy na jego wejście na rynek albo demonstrację na jakiejkolwiek znacznej wystawie handlowej. Spodziewamy się więcej informacji w tym roku, ale gdy wszyscy czekali, wkradł się Samsung ze swoją nową serią produktów Z-SSD.

Seria Z-SSD była zapowiedziana jeszcze na  Flash Memory Summit, chociaż szczegóły były znikome. To była technologia PCIe NVMe przy użyciu nowego 'Z-NAND’ od Samsunga, co miało być skrzyżowaniem DRAM i SSD (czy brzmi jak 3D XPoint?). Z-NAND ostatecznie nadal jest produkowany jako NAND, chociaż jest zaprojektowany inaczej do zapewnienia lepszych charakterystyk NAND. Nadal dokładnie nie wiemy, jak to się dzieje ? niektórzy analitycy sugerowali, że jest to 3D NAND/V-NAND działający w reżimie SLC, ze względu na pewne wskaźniki wydajności, ale tego nadal nie wiemy.

Na Cloud Expo Europe Samsung pokazał Z-SSD i zaczął przedstawiać liczby, a nawet samą technologię. Pierwszym napędem dla wybranych klientów będzie 800GB na smukłej karcie PCIe 3.0 x4. Sekwencyjne R/W będzie zwiększone do 3.2 GB/s, zaś losowe R/W do 750K/160K IOPS. Latencja (podobno latencja odczytu) będzie o 70% niższa, niż w obecnych napędach NVMe, częściowo dzięki nowemu NAND, ale też dzięki nowemu kontrolerowi, o którym może usłyszymy przy następnej okazji technologicznej Samsunga w tym roku. Mamy wrażenie, że Z-NAND będzie jeszcze miał dużą trwałość, szczególnie jeśli chodzi o mniejszą liczbę bitów na komórkę w porównaniu z dotychczasową ofertą NAND, ale na razie ciężko powiedzieć.

Initial reports indicated that Samsung was preparing 1TB, 2TB and 4TB drives under the Z-SSD banner. At present only the 800GB is on the table, which if we take into account overprovisioning might just be the 1TB drive anyway. Nothing was said about other capacities or features, except that the customers Samsung is currently dealing with are very interested in getting their hands on the first drives.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.