Dlaczego powinniśmy unikać samodzielnego odzyskiwania danych?
Proces odzyskiwania danych to proces wysoce wyspecjalizowany i skomplikowany. Trzeba zachować najwyższy stopień ostrożności, by zapobiec uszkodzeniom delikatnych komponentów dysku twardego i innych nośników. Dlatego cała operacja sporo kosztuje. Wiele osób podejmuje decyzję o próbie samodzielnego odzyskania danych właśnie po otrzymaniu od fachowca informacji o wynagrodzeniu, jakiego ten oczekuje. Najczęściej jest to błąd fatalny w skutkach. Podczas prób odzyskania danych metodą ?Zrób to sam? często doprowadzamy do uszkodzeń, które powodują, że ich odczyt staje się niewykonalny nawet dla najlepszego profesjonalisty.
Poniżej niechlubna lista najczęstszych praktyk, których skutkiem jest bezpowrotna utrata danych:
Nie uruchamiaj oprogramowania partycjonującego na uszkodzonych nośnikach
Używanie programów do naprawy dysku może prowadzić do nieodwracalnych strat. Większość z nich zapisuje dane na dysku, co może spowodować, że Twoje utracone dane zostaną nadpisane. Obsługa tych programów jest ponadto bardzo skomplikowana. Wybór jednej nieprawidłowej opcji i struktura plików na Twoim dysku może zostać zniszczona zamiast naprawiona. Samodzielnie użytkując ten software podejmujesz duże ryzyko w sferze bezpieczeństwa Twoich danych.
Nie formatuj uszkodzonych nośników
To niezwykle istotne, gdyż sformatowany dysk znacznie utrudnia odzyskiwanie danych. Proces ten ponadto pozwala na nadpisanie głównego sektora rozruchowego.
Nie otwieraj twardego dysku w celu podjęcia próby odzyskania danych
Wiele osób nie rozumie wrażliwości wewnętrznych elementów twardego dysku. Nie może on być otwierany w warunkach innych niż sterylnie czyste pomieszczenie. W środku dysku są talerze zawierające dane. Wyprodukowane są one ze stopu aluminium, szkła lub ceramiki, pokrywa je magnetyczna warstwa. W zależności od wydajności dysku talerzy może być jeden lub kilka. Są one bardzo delikatne i mało odporne na kurz, odciski palców czy różnego rodzaju grudki.
Powierzchnię talerzy bardzo łatwo jest zarysować, co może prowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Są one podłączone do wrzeciona, które nimi obraca. Istnieje również silnik, którego zadaniem jest zapewnienie stałej prędkości obrotu talerzy. Ramię pozycjonera zawiera głowice odczytu i zapisu, mające dostęp do zapisanych na talerzu danych. Głowice te nie dotykają talerzy. Obroty talerza wywołują ciśnienie powietrza, które podnosi głowice ponad powierzchnię dysku, umożliwiając im dostęp do danych. Wystarczy 0.5 mikrona kurzu na powierzchni talerza, żeby zakłócić funkcjonalność dysku. Stąd też dysk twardy powinien być otwierany tylko w laboratoryjnie czystym pomieszczeniu przez wyspecjalizowaną w tym zakresie firmę.
Nie zamrażaj dysku ani go nie przegrzewaj
Wiele osób słyszało, że dysk twardy należy zamrozić, by odzyskać dane. Tymczasem nie należy tego raczej robić, gdyż proces kondensacji może zrujnować nasz dysk. Ekstremalne zmiany temperatur to zabójstwo dla delikatnych elementów twardego dysku.
Nie „atakuj” dysku fizycznie
Niektórzy użytkownicy twierdzą, iż słyszeli jakoby uderzanie dysku bądź rzucanie nim o podłogę miało dobry wpływ na poprawę jego działania. Bynajmniej nie jest to zalecane, gdyż może połamać znajdujące się w dysku komponenty lub zarysować powierzchnię kluczowych talerzy.
Odzyskiwanie danych ma większe szanse na powodzenie, jeśli spoczywa w rękach wykwalifikowanych fachowców. Nie powinniśmy więc samodzielnie podejmować ryzykownych prób ich samodzielnego odzyskiwania.